Mezinárodně vystavovaná umělkyně Daria Martin je vnučkou Susi Stiassni, dcery Alfréda a Hermíny Stiassných. Rodina, která patřila mezi tři úspěšné židovské výrobce textilu v Brně a Jihomoravském kraji, zadala projekt svého brněnského domu slavnému funkcionalistickému architektovi Ernstu Wiesnerovi v roce 1929. Vila Stiassni jako domov významných osobností průmyslového prostředí a vysoké kulturní společnosti byla a zůstává charakteristickým symbolem půvabu a bohatství, kterým se Brno ve své době těšilo.
Daria Martin ve svém novém díle interpretuje vybrané sny své babičky přímo ve vile Stiassni a přivádí tak tuto složitou a bohatou historii zpět k životu. Součástí expozice v londýnském centru Barbican byli film, videohra a také stránky z deníků. Film je natočen na 16mm formát.
Film je již po premiéře, která byla součástí otevření expozice. GNOMON zajistil místní produkční servis. Měli jsme tu čest být u projektu, který se takto hluboko dotýká dějin města, kde tvoříme a žijeme. Informace o expozici najdete zde
„Od dětství jsem obdivovala objemné deníky své babičky, Susi Stiassni, do kterých si každé ráno zapisovala nový sen. Po své smrti v roce 2003 zanechala plnou polici s několika tucty svazků, v nichž byly zaznamenány tisíce snů ze druhé poloviny jejího života. Naštěstí mi dala svolení, abych si je přečetla. Okamžitě mě oslovilo, jak živé její zápisky byly – ožívaly na stránkách jako literatura. Tento masivní soubor snů byl ve skutečnosti životním dílem.
V roce 2010 jsem o těchto denících natočila esej – film „Jedna z věcí, které mě přivádějí k pochybám“, kdy jsem srovnávala její soukromé úsilí se svou snahou realizovat fantazie ve filmu. K deníkům jsem se však vždy chtěla vrátit a interpretovat je. V roce 2017 jsem spolu s dalšími členy naší rodiny a také rodin Löw-Beer a Tugendhat obdržela pozvání k opětovnému setkání u příležitosti festivalu Meeting Brno. Vilu Stiassni jsem sice navštívila již v roce 1995, toto nové setkání a jeho bohatý kontext však oživily moji zvědavost a zájem o minulost a domov babiččina dětství. Po útěku z Brna v roce 1938 babička navštívila Evropu mnohokrát. Proč se nikdy nevrátila do Brna?“
Film Svět dnešní noci (Tonight the World) bude mít v rámci stejnojmenné výstavy 30. ledna 2019 ...
V týdnu 23. – 27. červenec 2018 proběhlo pětidenní natáčení krátkého filmu Svět dnešní noci v Brně. ...
V dubnu a červnu letošního roku proběhly obhlídky brněnských lokací a zejména Vily Stiassni s režisérkou ...
Scénář, režie Daria Martin
Performance director Joseph Alford
První asistent režie Jan Menšík
Druhý asistent režie Zdeňka Kujová
Kamera Alexander Šurkala
Asistenti kamery Marek Schnierer, Jan Skriečka, Petr Kačírek
Grip Pavel Proisel
Grip asistent Marek Novoměstský
Videoasistent Vladimír Polidar
Gaffer Vašek Enzo Čermák
Spark Zdeněk Vodvárka, Ruda Procházka
Výtvarnice Billur Turan
Výtvarnice kostýmů a rekvizit Martina Zwyrtek
Kostymérka Karolína Srpková
Make-up Lenka Ngombele, Nicole Dytrychová
Rekvizitář Seba Frei
Stavba Michal Procházka, Michal Nový, Petr Hlaváček, Stanislav Šmída
Fotografie Anna Leader
Zvukový mistr Klára Jašková
Mikrofonista Pavel Vrtěl
Producenti Laura Shacham, Jan Hubáček
Produkce Jan Bodnár, Zdeňka Kujová
Asistenti produkce Karoline Wunschová, Kristýna Rudolfová
Lock up Ondřej Klus, Max Čuhel, Lucie Veselá, Ivana Nováková
Kaskadérské služby CZECH STUNTS s.r.o.
Výroba filmu byla podpořena Jihomoravským filmovým nadačním fondem. Natáčení ve vile Stiassni a archivní materiály poskytl Národní památkový ústav a správa vily Stiassni. Příprava natáčení probíhá ve spolupráci s Filmovou kanceláří Brno. Projekt vzniká pro Barbican Art Gallery v Londýně.